اهمیت میکروسیالات یا میکروفلوئیدیک

1-1) اهمیت میکروسیالات یا میکروفلوئیدیک

با توجه به ویژگی اصلی میکروسیالات که همانا به کارگیری سیالاتی با ابعاد و اندازه های میکرولیتر می باشد اهمیت استفاده از آنها به منظور کم کردن سایز ابزار و وسایلی که به هر طریقی با سیالات در ارتباط هستند مشهود و پر واضح است. این وسایل می توانند کاربردهای مختلفی چون نظامی، صنعتی و یا پزشکی و بیولوژیکی داشته باشند. از دیگر ویژگی های استفاده از این تکنولوژی که باز مواید اهمیت آن است می توان به پتانسیل آن برای قابل حمل کردن ابزار و وسایل مختلف اشاره کرد.  از این ویژگی خصوصا می توان به عنوان مهمترین عامل گسترش کاربردهای میکرو سیالات در پزشکی و بیولوژی یاد کرد.

1-2) کاربرد میکروسیالات در سیستم های بیولوژیکی

همانطور که گفته شد قابلیتهای مختلف میکروسیالات در کوچکتر کردن حجم وسایل، قابل حمل کردن آنها و موارد دیگری چون توانایی در حمل ذرات ریز به منظور رساند آنها به محل مورد نظر یا جداسازی ذرات کوچک از محلولهای با حجم میکرولیتر و موارد دیگری که در فصول آینده به طور مفصل به آنها پرداخته خواهد شد، موجب جلب توجه محققین در زمینه های پزشکی و بیولوژیکی برای استفاده از این ویژگی های در این گونه کاربردهای شد.

امروزه از میکروسیالات در زمینه های مختلفی برای کاربردهای بیولوژیکی استفاده می شود که به برخی از آنها اشاره می کنیم و در ادامه مفصلا به آنها می پردازیم:

-         جداسازی ذرات مختلف (سلولها، ویروسها، پروتئین ها و ...)

-         رساندن ذرات مختلف به محل مورد نظر ( دارو رسانی و ...)

-         شناسایی موارد مختلف در نمونه های بیولوژیکی ( شناسایی ویروسها، باکتری ها و ...)

-         کاربردهای LOC (وسایل مختلف آزمایشگاهی و تشخیصی قابل حمل و ...)

-         کاربردهای تشخیصی برای بیماریهای مختلف اعم از ویروسی (اچ ای وی، هپاتیت و ...)

-         کاربردهای سلولی ( جداسازی، تخریب سلولی، و ...)

-         کاربردهای ماکرومولکولی مانند استفاده در تکثیر و شناسایی دی ان ای و مراحل پی سی ار

و بسیاری از کاربردهای دیگر که بسته به محدودیت های آنها از مکانیزمهای مختلفی که در بالا یاد شد در یک بستر میکروسیالاتی بهره میگیرند، که در بخش های بعدی ارائه خواهد شد.

مقایسه اقلام
پر بازدیدترین محصولات
طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید